NEJZDRAVĚJŠÍ WEB V ČR – 0 % tuku, 0 % cukru, 0 % koronaviru, 100 % humoru

kdo jsme

Zakladatelé Klubu kreslířů a humoristů a časopisu Tapír Mirek Vostrý a Pavel PATA Talaš
Zakladatelé Klubu kreslířů a humoristů a časopisu Tapír Mirek Vostrý a Pavel PATA Talaš

Jak to začalo?

Klub Kreslířů a Humoristů (KKH) založili na konci ledna roku 2015 kreslíři Mirek Vostrý a Pavel PATA Talaš.

Hlavním důvodem vzniku klubu byla žalostná situace kolem kresleného humoru v České republice. Kreslířům chyběla jakákoliv širší možnost prezentovat svá díla, a tento dříve velice rozšířený fenomén – kreslený humor  se začínal vytrácet z podvědomí lidí.

Proto je tady KKH, aby navrátilo kreslený humor zpátky mezi lidi, což se podařilo.

Součástí KKH je také humoristický magazín TAPÍR, kde mohou členové klubu, ale i externí kreslíři se zájmem o podporu humoru, publikovat svá díla.

Od roku 2016, ve spolupráci s Městem Františkovy Lázně, pořádáme Mezinárodní festival kresleného humoru – více o něm ZDE: FESTIVAL

Pořádáme společné výstavy, setkání kreslířů, tvoříme humoristický časopis Tapír i tento web, připravujeme výstavy pro společenské akce a mnoho dalšího.

KKH plně podporuje své členy. Každý člen KKH má svůj vlastní profil na tomto webu (seznam zde) , otiskujeme jejich medailonky v Tapírovi a všemožně se snažíme šířit jejich dílo mezi příznivce kresleného humoru.

Dovolte krátký výčet toho nejdůležitějšího:

Leden 2015 – Mirek Vostrý a Pavel Talaš zakládají Klub kreslířů a humoristů a humoristický časopis Tapír

Únor 2015 – Vychází první číslo Tapíra. Tenkrát jen elektronicky. Bylo ke stažení na internetových stránkách Klubu kreslířů a humoristů.

Leden 2016 – V pražské ZOO se tapířím rodičům Indah a Niko narodil tapíří kluk a Klub kreslířů a humoristů s časopisem Tapír byli u křtu mláděte. Při této příležitosti jsme uspořádali výstavu vtipů.

Červenec 2016 – Probíhá první ročník Mezinárodního festivalu kresleného humoru ve Fr. Lázních, který bude mít letos již 6. ročník. Festival jsme vymysleli již na sklonku roku 2015 a společně se starostou Fr. Lázní a jeho týmem jsme myšlenku dotáhli až k realizaci festivalu.

Srpen 2016 – Tapír se dostal do pořadu VTIP ZA STOVKU, který vysílala TV Barrandov. V každém díle byli dva kreslíři a kreslili vtipy na hosty pořadu. Tato spolupráce bohužel trvala krátce, jen půl roku. Přišli jsme ve chvíli, kdy Rudu z Ostravy vystřídal Petr Jablonský a chvíli na to se majitel televize, Jaromír Soukup, rozhodl Vtip za stovku zrušit a nahradit ho množstvím svých pořadů.

Červenec 2017 – Na druhém ročníku Mezinárodního festivalu kresleného humoru ve Františkových Lázních, jsme vytvořili dva rekordy, které se zapsaly do České knihy rekordů: První rekord – Na 3D maketu lahve likéru Adler o výšce 3 metry nakreslilo 31 kreslířů své vtipy. Vznikl tak společný vtip na ploše cca 4,2 m2. Druhý rekord byl za výstavu kresleného humoru v exteriéru s největší mezinárodní účastí.

Prosinec 2017 – Končíme s internetovou verzí vydávání časopisu Tapír. Chystáme se na tištěnou verzi.

Duben 2018 – Vychází první číslo tištěného Tapíra. Vydavatelem Tapíra se stává Sagax ve spolupráci s Klubem kreslířů a humoristů.  

Červenec 2018 – Na třetím ročníku Mezinárodního festivalu kresleného humoru ve Františkových Lázních jsme překonali rekord z roku 2017 za výstavu kresleného humoru v exteriéru s největší mezinárodní účastí. V tomto roce poslalo své vtipy 385 autorů z 58 zemí světa. Vtipů se sešlo celkem 1500 kusů.

Leden 2019 – Tapír začíná vycházet i na Slovensku.

Květen 2019 – Vyhráváme spor o registrační značku Tapír na italskou společností Accademia Edizioni Musicali S.-r.l., která rovněž používá Tapíra pro jednu svou činnost a my tedy můžeme dál používat náš název.

Duben 2020 – Stali jsme se adoptivními rodiči mláděte tapíra čabrakového z pražské zoo. Celkem 51 kreslířů a přátel časopisu se složilo, aby mohl Tapír adoptovat tapíra.

Listopad 2020 – Zakládáme vlastní internetové stránky. Pokud naši čtenáři budou mít aktuální číslo tištěného Tapíra přečtené, mohou si na stránkách e-Tapíra najít legální prostředky pro zvýšení dobré nálady! Adresa je www.e-tapir.cz 

Říjen 2021
Oba zakladatelé se vystřídali na pozici šéfredaktora časopisu Tapír. Mirek Vostrý odchází z pozice šéfredaktora a nahrazuje ho Pavel Talaš. Mirek Vostrý zůstává již jen jako předseda Klubu kreslířů a humoristů.

Klub kreslířů a humoristů
Mezinárodní festival kresleného humoru
Facebook
Instagram

Chceš víc humoru?

Máš rád humor a chceš ho dostávat až do schránky? Předplať si náš humoristický časopis Tapír